„Zwierzęta to nie pluszaki” - podsumowanie projektu

      Nasza szkoła podstawowa w 2017 roku uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictw a, którego celem jest upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Udział w programie wiąże się z zastrzykiem znacznej gotówki na książki do biblioteki, ale równocześnie zobowiązuje do podejmowania szeregu działań promujących czytelnictwo.
      Październik jest doskonałym miesiącem sprzyjającym promocji książek i czytelnictwa: to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, ale również Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. W naszej szkole połączyliśmy te dwa ważne wydarzenia tworząc projekt edukacyjny „Zwierzęta to nie pluszaki”. Projekt ten realizowany był klasach 1 – 3 nauczania zintegrowanego i miał na celu  rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez obcowanie z książką, promowanie - poprzez zabawę - książek z literatury dziecięcej, motywowanie uczniów do kulturalnego spędzania wolnego czasu z książką, mobilizowanie do twórczej aktywności, rozwijanie wyobraźni i kreatywności oraz wyrabianie empatii do zwierząt.

       Pierwszym z zadań, z którym musieli zmierzyć się uczniowie klas uczestniczących w projekcie było przeczytanie na głos opowiadania Toma Justyniarskiego „Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca” - historii przyjaźni chłopca i psa, poruszającej nawet najtwardsze serca, dostarczającej wzruszenia, prawdziwych emocji i życiowej prawdy. Ta piękna historia, ucząca empatii, miłości i przyjaźni, posłużyła nauczycielom do przeprowadzenia zajęć mających na celu pokazanie uczniom, że zwierzęta nie są rzeczami, że kochają i czują tak samo jak ludzie. One też, jak ludzie, potrzebują mieć dom. W tym domu potrzebują mieć kochającego właściciela, być dobrze traktowane i czuć się bezpiecznie.  Końcowym efektem pracy z tekstem były wykonane przez uczniów portrety swoich ulubionych zwierzątek zebrane w album zatytułowany „Moje zwierzątko – mój przyjaciel”. Klasowe albumy zostały zaprezentowane na wystawie w bibliotece.

   
   Aby zachęcić uczniów do czytania książek oraz do pogłębiania swojej wiedzy, w bibliotece szkolnej została przygotowana wystawa tematyczna książek. Czytelnicy mogli przeglądać oraz wypożyczać książki ze zwierzęcymi bohaterami literackimi oraz o zwierzętach nie tylko bajkowych. Założeniem wystawy było wskazanie uczniom ciekawych książek pokazujących pozytywne wzorce zachowań.
      Ponieważ bardzo często zwierzęta, szczególnie koty i psy, stanowią inspirację twórczą dla pisarzy i poetów a dzieci również uwielbiają spotkania ze zwierzęcymi bohaterami literackimi, to te zainteresowania stały się inspiracją do wykorzystania kociej i psiej literatury, aby zachęcać uczniów do sięgania po książki. I w związku z tym we wtorkowe przedpołudnie 31 października, wszyscy uczestnicy projektu zostali zaproszeni na spotkanie czytelnicze zatytułowane „Filemon kontra Reksio, czyli koty i psy w literaturze”. Podczas spotkania uczennice z Koła Przyjaciół Książki przygotowały dla swoich młodszych koleżanek i kolegów obrazki sceniczne i wiersze oraz piosenki o psach i kotach. Uczniowie również doskonale bawili się rozwiązując kocie i psie zagadki oraz rozpoznając sylwetki psich i kocich bohaterów znanych z książek, filmów i kreskówek.

      Wesoła zabawa nie była jedynym celem spotkania czytelniczego. Zamierzeniem było również przekazanie wiedzy uczniom, czemu posłużyła prezentacja multimedialna, w której znalazły się podstawowe informacje na temat rodzin kotowatych i psowatych. Znalazło się tam też wiele ciekawostek dotyczących życia psów i kotów.

      Nasz projekt przez cały październik wspierali uczniowie z klasy 5a wraz z wychowawcą, którzy zorganizowali zbiórkę karmy, zabawek i ciepłych okryć niezbędnych do przetrwania zimy  bezdomnym zwierzętom z przytuliska w Wodzisławiu Śl. oraz ze schronisk w Żorach i Jastrzębiu Zdroju.


biblioteka, projektyObowiązujące zasady dot. przetwarzania danych osobowych (w tym informacje dot. Inspektora Ochrony Danych) publikujemy na stronie internetowej pod adresem https://radlin.pl/zpdo